logo

Cat / Esp / Eng

25th Trophy "Torretes" of Short Films: Selected works list (2015)

Argument / Fiction

# SUPERINLOVE de Curro Bernabeu
11.66 de José Manuel Yebes
13 AÑOS de Francisco Yélamos
A FLOR DE PIEL de Félicien Pinot
AGUA Y JABÓN de Francesco Cocco
BASURAS de Jordina Ros
ASTELEHENA de Jon Urraza
ATROZ de Andrés Orozco
AZKEN ARNASA ARTE de Rita Naveira
BACKGROUND de Toni Bestard
BALLERINO de Alex Forbes
BOY PLAY de Edgar Burgos
CASTING (REMUNERADO) de Javier García
CHEN LI (sunken plum) de Roberto F. Canuto
CHIMÈRE de Nathan Vaillan
CLAC de Fabien Ara
CON EL PASO DEL TIEMPO de Ignacio Arrue
CONGÉNITA de Polo Menárguez
CUATRO PIES de Beatriz Fariña
CUENTO DE NAVIDAD de Mauricio Franco
DUEDAY de Midia Kiasat
EAT JOUR PRINCIPLES de Ana García
EL VIAJE de Alberto Evangelio
EL COLOR DE LA SED de Gala Gracia
EL NIÑO QUE QUERÍA VOLAR de Jorge Muriel
EL MAL AMOR de Sergio González
EL ORIGEN de José Antonio Campos
EL REBAÑO de Luis Orti
ENCORE UNE SÉPARATION de Bier Michaël
EYE IN DARKNESS de Germán Talavera
FEAR de Juan José Serrano
GAME de Jeannie Donohoe
HABITACIÓN 110 de Ana García
HERIDAS (FERIDAS) de Joan Pauls
HERMANAS de Carlos Iglesias
JAURIA de Gemma Blasco
JEZEBEL’S SPRING ROLLS de Juan Pol Argenter
L’ACCIDENT de Marta Font
LA FANTASÍA de Daniel García
LA GIORNATA de Pippo Mezzapesa
LA MEMORIA DE LOS PECES de Christian Mejia
LA TEORÍA DEL SUEÑO de Rubén González
LA TIERRA MUERTA de Sergio Duce
LA ÚLTIMA CITA de David Vaquero
LA VISITA de Javier García
LEÓN Y MORGANA de Enrique Leal
LES MISERABLES de Ladj Ly
LINA de Dominique Barniaud
LOGOUT de Victor Abreu
LOS GALGOS de Iñaki Sánchez
LUANA de Pedro Magano
LUZ AZUL de Alfonso Segura
MACARRONES de Pedro Herrero
MARGO HOO COULDN’T ALEEP! de Raúl Gonzo
MIA de José Tomás
MINOTAURO de Greg A. Sebastián
MUNDOS de Max Lusson
NIKO de Andrej Kosak
NO ME DESPERTÉIS de Sara Fontova
NO ME OLVIDES de Ferrán Navarro-Beltrán Viñuales
NOEL de Kike Arroyo
NUEVE PASOS de Marisa Crespo
ORGASMOS de Mailen Durante
PADRE de Luis Larro
PARAISO AZUL de Daniel de Vicente
PARIS YOU GOT ME de Julie Boehm
PARRU PI TIA de Giuseppe Carleo
PASÁREA de Mikaela Bruce
PRENDAS DELICADAS de José Antonio Cortés
PUNCHILINE de Christophe M. Saber
REVIVIGO de Patxi Gabella
ROSENWOHL de Miguel Llorens
SAN MIGUEL de Cris Gris
SATURNO A TRAVÉS DEL TELESCOPIO de Didac
SEATTLE de Marta Alejo
SIN TI de Jorge Arjona
SOLO UNA NOCHE de Alejandro Antaella
SPARRING PARTNERS de Thomas Van Zuylen
SPUTNIK de Vicente Bonet
SUBWAY de Carlos García de Dios
SUPINE de Nicole Goode
TELENTREGA de Roberto Burd
TENS TALENT de Enric Vilageliu
THE ART OF SAYING GOODBYE de Érika Sanz
TONO MENOR de Iván Sáinz-Pardo
TOURNÉES de Israel González
UN CUENTO FAMILIAR de José Corral
VERDE PISTACHO de Paco Cavero
ZACARIAS de Violeta Trincado


Argument / Fiction - Amateurs

A VIF de Félicien Pinot
BASTA DE MENDIGAR de Ángela Chica
EL ESCARABAJO AL FINAL DE LA CALLE de Joan Vives
EL MALVADO MONSTRUO de Rubén Pascual
HI HAURÁ UN DÍA de Aleix Font
GRIOLOCK de Ian Hunt Duffy
LA IMPORTANCIA DE TENER UN NOMBRE de Jorge Aparicio
LA RISA DE LAS MARIPOSAS de Regla Peinado
MAR de Félix Colomer
THE DEATH OF DON QUIXOTE de Miguel Faus
VERTE MORIR de José Antonio Barquilla


Documentary / Feature

3 STOLEN CAMERAS de Rafilm & Equipe Media
DIEZ Y NUEVE . Autorretrato con herida. de Marta M. Mata
DOMESTICADO de Juan Francisco Viruega
EL CUARTO OSCURO de Luigi Abanto
EL SUEÑO EFÍMERO de Toni Bestard
EN COMPAÑÍA DE LA AUSENCIA de Leonardo Bari
KAFEINO KASTELLO de Miguel Ángel Jiménez
KYOKO de Marcos Cabotá
MARINEIRO de Juan Galiñanes
NEETU de Carlos Caro
PRIMER ESTRAT de Ventura Durall
SCIENTIFILIA de Pilar Rogríguez
TÜREN – PORTAS de Claire Walka
VICTOR URIS : Els camins del blues de Javier Pueyo
VISIBLES de Enrique Rey
WELCOME TO EUROPE de Celia Fernández


Documentary / Feature - Amateur

FUERZA de Carla Alonso
LA RAMBLA AQUELLA NIT de Isaac R. Folgarolas
MUGLING de Ïu Juhé Masferrer
NIÑOS ESCLAVOS La puerta de atrás. de Ana Palacios
RECONS I RECORDS de Ramón Font
THE EUROPEAN DREAM : SERBIA de Jaime Alekos


Animation

2001 DESTELLOS DE LA OSCURIDAD de Pedro González
ANNIE & CAROLA mi mejor amiga de Myriam Ballesteros
CAZATALENTOS de José Herrera
COLORES de Arly Jones
DIDDL ZAPPING de Thomás Goletz
DREAM SOUL de Angel Álvarez
EL RAYO CAPAZ DE ACABAR CON EL HAMBRE de Juan José Zanoletty
GRANDPA AND GO de Han-Ping Lin
IL SOGNO DEL PLAGLIACIO de Jesús Pérez
LA NORIA de Carlos Baena
LIFETIME de Ramón Mascarós
PSICOLAPSE de Arnau Godia
THE GOOD QUEUE de Roger R. Jiménez
VS SANTA de Raúl Colomer


Animation - amateur

HO, L’AMOUR! De Gerardo de la Fuente
THE GOOD QUEUE de Roger Jiménez


Special awards:

Best short film in Catalan:

FERIDAS de Joan Pauls
HI HAURÁ UN DIA de Alex Font
L’ACCIDENT de Marta Font
MAR de Felix Colomer

Trophy "Ciutat de Calella":

DREAM de Pol Mansachs
KNIVES de Pol Mansachs
MUGLING de Ïu Juhé Masferrer
SAGITTARIA de Grup d’Autors